Lai veicinātu likumu prasību ievērošanu mediju darbā un novērstu slēptu priekšvēlēšanu aģitāciju pirms šogad gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) ir izstrādājusi un mājaslapā publicējusi vadlīnijas elektronisko plašsaziņas līdzekļu darbībai priekšvēlēšanu aģitācijas periodā.

Centrālā vēlēšanu komisija pašvaldību domes vēlēšanas ir noteikusi šī gada 5. jūnijā. Līdz ar to saskaņā ar likumu, sākot no 6. februāra līdz vēlēšanu dienai, Latvijā ir priekšvēlēšanu aģitācijas periods. Tajā elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem un kabeļoperatoriem ir pienākums ievērot Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā un Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā noteiktos pienākumus un ierobežojumus.

“Demokrātisku un godīgu vēlēšanu norisei ir ļoti svarīgi, lai plašsaziņas līdzekļi ievērotu likumos noteiktās priekšvēlēšanu aģitācijas prasības. Šajā periodā medijiem jāpievērš īpaša uzmanība raidījumos iekļautajām tēmām, uzaicinātajām personām, raidījuma formātam un žurnālistu profesionalitātei, vadot raidījumus, lai skatītāji saņemtu faktu un notikumu objektīvu, godīgu un neitrālu atspoguļojumu, kā arī veicinātu viedokļu apmaiņu. Tāpat īpaši svarīgi ievērot arī vispārpieņemtus žurnālistikas un ētikas principus,” saka NEPLP priekšsēdētāja vietniece Aurēlija Ieva Druviete.  

Viņa norāda: pieredze liecina, ka joprojām diemžēl ir gadījumi, kad mediji šīs prasības neievēro, varbūt pat pašiem negribot tās pārkāpt. Tādēļ, lai veicinātu vienotu izpratni par likumu prasībām un veicinātu to ievērošanu, NEPLP ir izstrādājusi vadlīnijas radio un televīziju darbībai priekšvēlēšanu aģitācijas periodā, kā arī paredzēts organizēt izglītojošu tiešsaistes semināru plašsaziņas līdzekļiem.

Padome ir atvērta atbildēt uz visiem jautājumiem, kā arī sniegt individuālas konsultācijas medijiem saistībā ar likuma normu piemērošanu praksē. Jautājumu gadījumā lūdzam sazināties ar NEPLP pa tālruni 67221848 vai rakstot uz: neplpadome@neplpadome.lv.

Līdztekus NEPLP arī šogad rūpīgi sekos līdzi slēptas priekšvēlēšanu aģitācijas pazīmēm medijos, lai novērstu negodīgu vēlētāju ietekmēšanu. Padome uzsver, ka slēpta priekšvēlēšanu aģitācija ir aizliegta. Proti, tāda, par kuru medijs ir saņēmis samaksu, bet apmaksātājs nav norādīts. Pārkāpēji tiks saukti pie administratīvās atbildības.

Vadlīnijas ir izstrādātas, ņemot vērā Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma un Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma normas, kā arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izstrādātos informatīvos materiālus par priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumiem, tiesu praksi, kas saistīta ar priekšvēlēšanu aģitācijas jautājumiem, un ekspertu viedokļus.

Dažas no būtiskākajām prasībām:    

  • Programmās jānodrošina samērīgs politisko spēku atspoguļojums
  • Gadījumā, ja priekšvēlēšanu aģitācijas periodā kāda notikuma komentēšanai izvēlēts deputāta kandidāts vai publiski atpazīstams politiskā spēka līderis, medijam jāvērtē sabiedrības interese zināt tieši šīs personas viedokli
  • Komentārus un viedokļus elektroniskajam plašsaziņas līdzeklim ir jāatdala no ziņām un jānosauc viedokļa vai komentāra autors
  • Informatīvi dokumentālajos un ziņu raidījumos fakti ir jāatspoguļo tā, lai apzināti nemaldinātu auditoriju
  • Aizliegts izplatīt to personu vadītus raidījumus, sagatavotus komentārus, intervijas un reportāžas, kuras ir pieteiktas par deputātu kandidātiem vai pirms vēlēšanām publiski paziņojušas par savu līdzdalību kādas politiskās partijas, politisko partiju apvienības vai vēlētāju apvienības darbībā
  • Kabeļu operatoru pakalpojumu sniedzējiem ir pienākums ievērot Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma prasību, ka priekšvēlēšanu aģitācijas periodā Latvijā retranslējamās programmās nedrīkst iekļaut aģitācijas materiālus par politiskajām partijām, to apvienībām un vēlētāju apvienībām

Ar NEPLP izstrādātajām priekšvēlēšanu aģitācijas perioda vadlīnijām aicinām iepazīties šeit.

KNAB ir izdevis “Informatīvo materiālu par priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumiem”, kurā formulētas slēptas priekšvēlēšanu aģitācijas pazīmes. Informatīvais materiāls pieejams šeit.

NEPLP aicina elektroniskos plašsaziņas līdzekļus ievērot likumos noteikto. Tāpat NEPLP aicina iedzīvotājus gadījumos, kad tiek konstatēti iespējami priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības pārkāpumi, informēt par to NEPLP.